Student
Szczepienia przeciwko COVID-19
07.01.2021 r.W pierwszej kolejności na szczepienia, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, mogą liczyć m.in.: chętni nauczyciele i pracownicy akademiccy oraz studenci kierunków medycznych - związani bezpośrednio z leczeniem ludzi i edukacją studentów.
Zarówno pracownicy, jak i studenci takich kierunków znajdują się w grupie najbardziej narażonych na zarażenie koronawirusem. W późniejszym terminie możliwość zaczepienia uzyskają również pozostali, chętni pracownicy Uczelni. Do dobrowolnych szczepień zachęcają między innymi przedstawiciele świata nauki i zdrowia. Więcej o Narodowym Programie Szczepień, samej szczepionce oraz faktach i mitach jej dotyczących można przeczytać tu:
- NARODOWY PROGRAM SZCZEPIEŃ PRZECIWKO COVID-19
- WYPOWIEDZI EKSPERTÓW
- NIEPRAWDZIWE INFORMACJE DOT. SZCZEPIEŃ
Kilka słów do studentów i pracowników PWSZ wystosował również prof. dr hab., n. med. Włodzimierz Buczko:
„(…) Otrzymując liczne pytania od studentów na temat szczepień odpowiadam: od kilku miesięcy środki masowego przekazu, politycy, wirusolodzy i lekarze chorób zakaźnych dyskutują czy się szczepić czy nie. (…). Odpowiedź jest prosta i wynika m. in. z wiedzy historycznej uzyskanej z wyników szczepień ospy, gruźlicy, czy choroby Heine-Medina. Doprowadziły one do wyeliminowania kalectwa i śmierci pozwalając milionom ludzi na długie i zdrowe życie (…). Ja i cała moja rodzina korzysta z tej wiedzy i z pełną świadomością poddaje się szczepieniom, również przeciwko Covid-19. Zachęcam studentów (nie tylko Wydziału Ochrony Zdrowia PWSZ), ale także ich rodziców i dziadków do dobrowolnego zaszczepienia się przeciwko Covid-19.”
Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Buczko
Nauczyciel Akademicki PWSZ w Suwałkach
Członek Polskiej Akademii Umiejętności
Członek Komitetu Nauk Fizjologicznych i Farmakologicznych PAN
Przewodniczący Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Białymstoku
Ekspert UE ds. badań naukowych
Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Farmakologicznego w latach 1995 – 1998.