Ikona dostępności
PWSZ - Uczelnia Liderów, Orzeł Edukacji COVID19

Wyszukaj na stronie

Aktualności

21 lutego- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

19.02.2021 r.

Znany językoznawca, honorowy Przewodniczący Rady Języka Polskiego- prof. dr hab. Andrzej Markowski skierował do wszystkich kilka słów. 

Od wielu lat pracownicy Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach podejmują wiele działań, które mają na celu podnoszenie świadomości językowej jego użytkowników. Aby podkreślić szczególną rangę Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, pracownicy Uczelni proponowali mieszkańcom Suwałk, m.in. uczniom szkół średnich, liczne konkursy, wykłady, prelekcje, spotkania, których motywem przewodnim był oczywiście język ojczysty. Niestety taka formuła  tegorocznego świętowania została zaprzepaszczona w związku z dotykającą nas pandemią. Jednak w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego do nas wszystkich skierował kilka słów Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, znany językoznawca, honorowy Przewodniczący Rady Języka Polskiego- prof. dr hab. Andrzej Markowski, którego mamy  nadzieję, że jak tylko minie kryzys zdrowotny, będziemy gościć na Uczelni z wykładami. 

Szanowni Państwo!

Piętnaście lat temu Senat Rzeczypospolitej Polskiej w nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego podjął uchwałę o ustanowieniu Roku Języka Polskiego. W uchwale tej czytamy:

„Polszczyzna łączyła w przeszłości i łączy dziś wszystkich Polaków, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, poglądy polityczne i wszelkie inne różnice czy odrębności. Nie ma innego dobra tak powszechnego i tak ważnego dla nas wszystkich jak język ojczysty. Po polsku rozmawiamy, przekazujemy swoje uczucia, uczymy mówić nasze dzieci, wyznajemy wiarę, piszemy wiersze. Możemy mieć różne poglądy, zajmować różne stanowiska w wielu kwestiach, możemy się spierać, dyskutować, ale zawsze będziemy to robić po polsku i nie jest obojętne, czy będzie to język różnorodny i bogaty, piękny i poprawny, etyczny i estetyczny, czy też ubogi i prymitywny, pełen sloganów i nieporadnych sformułowań, niepotrzebnych zapożyczeń i wulgaryzmów. Język jest podstawowym składnikiem tożsamości Polaków i dobrem kultury narodowej”.

Warto dziś przypomnieć tę uchwałę z okazji kolejnych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Został on ustanowiony przez UNESCO w trosce o ochronę języków używanych w różnych regionach świata, a także  by  promować wielojęzyczność. Data obchodów upamiętnia wydarzenia z roku 1952 w ówczesnym Pakistanie Wschodnim (dziś: Bangladeszu), kiedy to w czasie demonstracji na rzecz uznania języka bengalskiego za język urzędowy zginęło 5 studentów.

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN od 2012 uczestniczy w obchodach, organizując sesje naukowe i patronując różnorodnym przedsięwzięciom promującym język polski. Należą do nich między innymi odczyty i wykłady promujące polszczyznę. W roku 2021 będę miał zaszczyt wygłosić w Suwałkach odczyt z tego zakresu, na który serdecznie zapraszam. Do zobaczenia więc – miejmy nadzieję w Państwa mieście, w rzeczywistości niewirtualnej.

Łączę serdeczne pozdrowienia

Andrzej Markowski

Wydział Ochrony Zdrowia
Wydział
Ochrony Zdrowia
Wydział Humanistyczno-Ekonomiczny
Wydział
Humanistyczno-Ekonomiczny
Wydział Politechniczny
Wydział
Politechniczny
Biblioteka
Wydawnictwo
Studium Języków Obcych, WFiS
Biuro karier
Erasmus+
Centrum Transferu Technologii
Studia podyplomowe
Projekty i współpraca
Dom Studenta / Bursa Szkolna
Akademicki Związek Sportowy
AZS - Szkoła Policealna nr 4
Uniwersytet Dziecięcy
Pracownik
Media
Usługi

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach
ul. Teofila Noniewicza 10, 16-400 Suwałki

Powrót na górę strony

Realizacja: Zdzislowicz.pl - Strony WWW Warszawa

Copyright © PWSZ w Suwałkach

Tel.: 87 562 84 32, fax: 87 562 84 55
Adres e-mail: sekretariat@pwsz.suwalki.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Zamknij