Studenci pomagali w rejestracji dawców

Niemal 100 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku. W charytatywnej akcji, która odbyła się 26 lutego w I Liceum Ogólnokształcącym, duży udział mieli wolontariusze - studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

Inicjatywa była poświęcona pamięci młodego suwalczanina – Daniela Piaseckiego, który niestety przegrał walkę z chorobą. Jego rodzina postanowiła jednak nie przerywać rozpoczętej akcji rejestracji i w ten sposób pomóc innym i uczcić jego pamięć. Głównym organizatorem akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych jest fundacja DKMS. W Suwałkach mogła liczyć na dużą pomoc fundacji „Promyk".

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy wśród 25 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Nowotwory krwi to nowotwory, które atakują system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie.